Thursday, January 26, 2023
33.0°F

Basin sports schedule Jan. 25-31

by HERALD SPORTS STAFF
Herald Sports Staff | January 24, 2023 3:54 PM

COLUMBIA BASIN – With under two weeks remaining in the regular seasons for many sports here in the Basin, teams are looking to finish strong before entering district and regional competitions. Check out this week’s Basin sports schedule, including a full slate of games on Saturday.

Wednesday, Jan. 25

Lind-Ritzville wrestling vs Reardan - 5 p.m.

Othello girls, boys basketball at Pullman - 5:30, 7 p.m.

Thursday, Jan. 26

ACH wrestling at Lake Roosevelt - 6 p.m.

Columbia Basin Big 9 Championships - boys swim and dive meet hosted at Moses Lake. Dive events begin at 11:30, swim events begin at 4 p.m.

Othello boys wrestling vs Ephrata - 7 p.m.

Quincy girls basketball at Liberty Bell - 7:30 p.m.

Royal girls, boys wrestling vs Wahluke - 6, 7 p.m.

Royal girls, boys basketball at Medical Lake - 5:45, 7:30 p.m.

Warden boys wrestling at EWAC Tournament - 4 p.m. at Warden.

Wilson Creek girls, boys basketball vs Pateros - 6, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 27

ACH girls, boys basketball vs Odessa - 6, 7:30 p.m.

Ephrata girls, boys basketball at Ellensburg - 6, 7:30 p.m.

Lind-Ritzville girls, boys basketball vs Colfax - 6, 7:30 p.m.

Moses Lake girls bowling vs Davis - 11 a.m.

Moses Lake girls, boys basketball vs Sunnyside - 5:45, 7:30 p.m.

MLCA/CCS girls, boys basketball vs Soap Lake - 6, 7:30 p.m.

Othello girls, boys basketball vs Prosser - 6, 7:30 p.m.

Royal girls, boys basketball vs Chelan - 6, 7:30 p.m.

Wahluke girls, boys basketball at College Place - 6, 7:30 p.m.

Warden girls, boys basketball vs Columbia (Burbank) - 6, 7:30 p.m.

Wilson Creek boys basketball vs Thorp - 5 p.m.

Saturday, Jan. 28

ACH girls, boys basketball vs Wellpinit - 4:30, 6 p.m.

Lind-Ritzville wrestling league dual tournament - begins at 10 a.m., includes ACH.

Lind-Ritzville girls, boys basketball at Asotin - 4:30, 6 p.m.

Moses Lake girls, boys basketball at Eisenhower - 4:45, 6:30 p.m.

Othello girls, boys basketball vs Ephrata - 4, 5:30 p.m.

Okanogan boys wrestling tournament - begins at 10 a.m., includes Quincy, Warden.

Quincy Bring Home Da Beef Girls Wrestling Tournament - begins at 10 a.m., includes Wahluke, Moses Lake, Othello and Royal.

Quincy girls, boys basketball at Lakeside (Nine Mile Falls) - 4:30, 6:15 p.m.

Royal girls, boys basketball vs Wapato - 6, 7:30 p.m.

Wahluke girls, boys basketball vs Zillah - 6, 7:30 p.m.

Warden girls, boys basketball vs Tri-Cities Prep - 6, 7:30 p.m.

Zillah All Comers Wrestling Tournament - begins at 9 a.m., includes Wahluke.

Tuesday, Jan. 31

ACH girls, boys basketball at Chesterton Academy - 6, 7:30 p.m.

Ephrata girls, boys basketball at Grandview - 6, 7:30 p.m.

Lind-Ritzville girls, boys basketball vs Kittitas - 6, 7:30 p.m.

MLCA/CCS girls, boys basketball at Riverside Christian - 4:30, 6 p.m.

Othello girls, boys basketball vs West Valley (Yakima) - 6, 7:30 p.m.

Royal girls, boys basketball at Connell - 6, 7:30 p.m.

Soap Lake girls, boys basketball vs Entiat - 6, 7:30 p.m.

Wahluke girls, boys basketball vs Kiona-Benton City - 6, 7:30 p.m.

Warden girls, boys basketball vs Dayton-Waitsburg - 6, 7:30 p.m.

Wilson Creek girls, boys basketball vs Waterville- Mansfield - 6, 7:30 p.m.

Big Bend

Basketball

Big Bend women, men vs Blue Mountain - Jan. 28 at 2, 4 p.m.

Recent Headlines