Friday, February 03, 2023
28.0°F

Basin sports schedule Jan. 18-24

by HERALD SPORTS STAFF
Herald Sports Staff | January 18, 2023 1:30 AM

COLUMBIA BASIN – Local teams are entering the closing weeks of their regular seasons here in the Basin, with basketball teams fighting for postseason seedings and wrestling teams traveling to local tournaments. Check out this week’s Basin sports schedule below.

Wednesday, Jan. 18

Lind-Ritzville girls basketball vs Asotin - 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 19

ACH wrestling at Chewelah - 5 p.m.

Lind-Ritzville wrestling home league match - 5 p.m.

Moses Lake boys swim and dive vs Sunnyside, West Valley (Yakima) - 4 p.m.

Moses Lake girls, boys wrestling at Davis - 6, 7 p.m.

Othello girls, boys basketball vs Grandview - 6, 7:30 p.m.

Othello boys wrestling at Prosser - 7 p.m.

Quincy girls wrestling vs Omak - 5 p.m.

Quincy boys wrestling vs Omak, Cashmere - 6 p.m.

Quincy girls, boys basketball at Chelan - 5:45, 7:15 p.m.

Royal, Wahluke boys wrestling at Kiona-Benton City - 6 p.m.

Warden girls, boys basketball vs Walla Walla Valley Academy - 6, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 20

ACH girls, boys basketball at Valley Christian - 6, 7:30 p.m.

Lind-Ritzville girls, boys basketball at Kettle Falls - 6, 7:30 p.m.

Moses Lake boys swim and dive at Eastmont - 12 p.m.

Moses Lake girls, boys basketball vs Davis - 5:45, 7:30 p.m.

MLCA/CCS girls, boys basketball vs Waterville-Mansfield - 6, 7:30 p.m.

Othello Lady Huskie Invite - includes Ephrata, Moses Lake, Royal, Quincy, Wahluke and Warden, begins at 4 p.m.

Royal girls, boys basketball vs Kiona-Benton City - 6, 7:30 p.m.

Soap Lake girls, boys basketball vs Wilson Creek - 6, 7:30 p.m.

Wahluke girls, boys basketball vs Toppenish - 6, 7:30 p.m.

Saturday, Jan. 21

Ephrata girls, boys basketball vs East Valley (Yakima) - 4, 5:30 p.m.

Lind-Ritzville wrestling Bronco Invite - includes ACH, begins at 10 a.m.

Moses Lake girls, boys basketball at Wenatchee - 4:45, 6:30 p.m.

Othello Lady Huskie Invite - includes Ephrata, Moses Lake, Royal, Quincy, Wahluke and Warden, begins at 9 a.m.

Othello girls, boys basketball vs Selah - 4, 5:30 p.m.

Prosser Rumble in the Valley boys wrestling tournament - includes Moses Lake, Othello. Begins at 8:30 a.m.

Quincy boys wrestling Mat Animal Tournament - includes Ephrata, Royal and Wahluke, begins at 9 a.m.

Quincy girls, boys basketball at Cashmere - 3:45, 5:15 p.m.

Royal girls, boys basketball at Naches Valley - 3, 4:30 p.m.

Wahluke girls, boys basketball at Wapato - 6, 7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 24

ACH girls basketball vs Chesterton Academy - 6 p.m.

ACH wrestling at Wilbur - 5 p.m.

Ephrata girls wrestling Mix-n-Match - includes Quincy and Wahluke, begins at 5 p.m.

Ephrata boys wrestling at Selah - 7 p.m.

Lind-Ritzville girls wrestling league match at Rogers - 4 p.m.

Lind-Ritzville girls, boys basketball vs Liberty (Spangle) - 6, 7:30 p.m.

MLCA/CCS boys basketball at Pateros - 7:30 p.m.

Othello boys wrestling vs Grandview - 7 p.m.

Quincy girls, boys basketball vs Omak - 5:45, 7:15 p.m.

Soap Lake girls, boys basketball at Cascade Christian Academy - 6, 7:30 p.m.

Royal girls, boys wrestling vs Warden - 6 p.m.

Wilson Creek girls, boys basketball vs Riverside Christian - 6, 7:30 p.m.

Big Bend Basketball

Big Bend men, women at Columbia Basin - Jan. 18 at 5:30, 7:30 p.m.

Big Bend men, women vs Wenatchee Valley - Jan. 21 at 2, 4 p.m.

Big Bend Wrestling

Big Bend men, women at NCWA State Championships - hosted at CWU

Recent Headlines