Sunday, November 27, 2022
35.0°F

Basin athletes make all-league lists for accomplishments

by IAN BIVONA
Sports Reporter | November 21, 2022 2:53 PM

COLUMBIA BASIN – Congratulations to all the local athletes here in the Basin on garnering all-league honors. For a full list of all the athletes in the Basin’s 12 schools to make all-league lists, see below.

Almira/Coulee-Hartline

Football

Junior OL/DL John Pierce - first-team offense, defense

Sophomore QB/LB Carter Pitts - first-team all-purpose, defense

Volleyball

Junior LIB Beth Okamoto - first team

Junior MH Natalie Evers - first team

Ephrata

Boys Cross Country

Junior Hayden Malone - first team

Junior Hayden Roberts - first team

Freshman Cooper Black - honorable mention

Freshman Maddax Iverson - honorable mention

Senior Jay Shea - honorable mention

Head Coach Frank Moore - Coach of the Year

Girls Cross Country

Senior Alexa Laughlin - first team

Senior Camdyn Cox - second team

Freshman Paisley Ribble - honorable mention

Junior Ellinor Sonnichsen - honorable mention

Girls Soccer

Sophomore F Kaydence Hector - second team

Senior D Anahi Vargas - honorable mention

Football

Junior TE Eric O’Neel - first-team defense

Senior DL/T Wes Kriete - first-team defense, second-team offense

Senior OLB/QB Travis Hendrick - first-team defense, honorable mention offense

Senior RB Hudson Sager - second-team offense

Senior WR/CB Josh Green - second-team offense, defense

Senior G/DL Vaden Dormaier - second-team offense, defense

Senior OLB Tyler Raine - second-team defense

Senior CB Hunter Handy - honorable mention defense

Head Coach Patrick Mitchell - co-Coach of the Year

Volleyball

Senior MB Kyndal Hines - first team

Junior OH Addison Mills - first team

Senior LIB Halee Moore - first team

Senior OH Lexie Diem - honorable mention

Head Coach Britney MacLeod - Coach of the Year

Lind-Ritzville

Football

Senior OL/DL Hayden Stone - first-team offense, defense

Senior WR/DB/KR Hayden Melcher - first-team offense, defense; second-team kick returner

Senior FLEX/DL Hunter Dinkins - first-team offense, defense

Sophomore RB/LB Brody Boness - first-team defense, second-team offense

Junior KR/RB/LB Brock Kinch - first-team kick returner; second-team offense, defense

Senior QB Chase Galbreath - second-team offense

Senior OL Blake Esser - second-team offense

Senior DB Cooper Miller - second-team defense

Volleyball

Senior OH Taylor Galbreath - Most Valuable Player

Junior LIB/OH Megan Melcher - first team

Freshman OH/M Saige Galbreath - second team

Freshman S/OPP Zoe Galbreath - second team

Head Coach Cari Galbreath - Coach of the Year

Moses Lake

Boys Cross Country

Senior Ethan LaBonte - first team

Senior Sam Elliott - second team

Sophomore Jonathan Roueche - honorable mention

Head Coach Larry Dagnon - co-Coach of the Year

Girls Cross Country

Senior Camryn Holterhoff - first team

Senior Ashlee Scheel - second team

Sophomore Rianne Nelson - honorable mention

Girls Soccer

Senior F Anna Ribellia - first team

Senior F Bella Huberdeau - second team

Senior D Joelee Green - second team

Girls Swim and Dive

Junior Issabelle Parrish - CBBN Swimmer of the Year

200-yard Medley Relay - sophomore Julia Heaps, sophomore Kathryn DuVall, senior Aniston Dana, senior Lydia Jensen (second team)

200-yard Freestyle - senior Makhaela Parrish (first team), freshman Bria Bodenman (honorable mention)

200-yard IM - senior Aniston Dana (second team), sophomore Julia Heaps (honorable mention)

50-yard Freestyle - junior Issabelle Parrish (first team)

100-yard Butterfly - senior Aniston Dana (second team)

100-yard Freestyle - junior Issabelle Parrish (first team), sophomore Kathryn DuVall (second team)

500-yard Freestyle - senior Makhaela Parrish (first team), freshman Bria Bodenman (second team)

200-yard Freestyle - senior Makhaela Parrish, sophomore Kathryn DuVall, senior Julia Heaps, junior Issabelle Parrish (first team)

100-yard Backstroke - senior Julia Heaps (second team)

100-yard Breaststroke - sophomore Kathryn DuVall (first team)

400-yard Freestyle Relay - freshman Bria Bodenman, senior Makhaela Parrish, senior Aniston Dana, junior Issabelle Parrish (first team)

Football

Junior WR/DB/KR Kyson Thomas - first-team offense, defense, special teams

Junior OL Eduardo Uribe - first-team offense

Senior LB Jacob Goude - first-team defense

Senior DL Tell Rathbun - first-team defense

Senior K/P Iden Bone - first-team special teams (for kicker and punter)

Senior RB Maddox Gwinn - second-team offense

Senior OL/DL Camden Stout - second-team offense, defense

Junior WR/DB Joel Middleton - second-team offense, defense

Sophomore LB Noah Burns - second-team defense

Senior QB Brock Clark - honorable mention

Senior OL David Araiza - honorable mention

Junior DB Hayden Throneberry - honorable mention

Slowpitch Softball

Senior C Jadelyn Balderas - first team

Senior OF Piper Bradshaw - first team

Senior OF Katelyn Kriete - first team

Sophomore P Paige Richardson - first team

Senior INF Ali Stanley - first team, Defensive Player of the Year

Volleyball

Junior RS Paytan Andrews - first team

Senior LIB Jazlynn Torres - second team

Senior OH Kailee Kellum - honorable mention

Sophomore OH Kenna Stuart - honorable mention

Junior OH Raegen Hofheins - Big 9 Sportsman Award

MLCA/CCS

Volleyball

Senior LS Kali Kast - first team, co-Most Valuable Player

Othello

Boys Cross Country

Sylas Garza - honorable mention

Girls Cross Country

Freshman Kimberly Alcaraz - second team

Girls Soccer

Senior D Rubi Mondragon - first team

Junior D Amarie Guzman - second team

Senior MF Serenity Peña - honorable mention

Football

Senior RB/S Sonny Asu - first-team offense, defense; Offensive Player of the Year

Senior G/DL Giovanni Love - first-team offense, second-team defense

Sophomore T/DL Mason Perez - first-team offense, defense

Senior DE Julian Alegria - first-team defense

Senior OLB Ezra Gonzalez - first-team defense

Senior ILB Terrill Freeman - first-team defense

Junior RB/CB Alex Mendez - second-team offense, honorable mention defense

Roger Hoell - co-Coach of the Year

Volleyball

Junior S Kali Gomez - second team

Senior OH Natalie Martinez - honorable mention

Quincy

Boy’s Cross Country

Junior Levi Kukes - second team

Junior Yanik Bautista - honorable mention

Senior Edgar Guzman - honorable mention

Girl’s Cross Country

Senior Marissa Tafolla - honorable mention

Senior Luz Aragon - honorable mention

Senior Marisol Uribe - honorable mention

Sophomore Brenda Uribe - honorable mention

Girl’s Soccer

Freshman F Hayden Morris - second team

Sophomore M Crystal Vargas - second team

Freshman D Jourdan Ferguson - second team

Sophomore F Adelina Perez - honorable mention

Football

Senior OL/LB David Medina - first-team offense, defense

Junior DB David Gudino - second-team defense

Senior LB Kenny Thompson - second-team defense

Senior RB Jackson Yeates - second-team offense

Junior LB Noel Ruiz - honorable mention defense

Junior QB Ethan Gregg - honorable mention offense

Volleyball

Junior Shea Heikes - honorable mention

Royal

Boys Cross Country

Senior Abraham Montoya - first team

Freshman Carlos Barajas - first team

Freshman Jeonatan Dircio - second team

Sophomore Jesus Mendoza - second team

Junior Fabian Meza - second team

Sophomore Marcus Casper - second team

Girls Cross Country

Junior Kenia Orth - first team

Freshman Briana Cedillo - first team

Sophomore Cindy Rincon - first team

Girls Soccer

Senior F Ivey Delay - first team

Senior D Haley Piercy - first team

Senior F Araceli Analco - second team

Senior MD Alondra Morales - second team

Junior D Vanessa Raygoza - honorable mention

Football

Senior QB/LB Dylan Allred - first-team offense, defense; Offensive Player of the Year

Senior RB/LB Kaleb Hernandez - first-team offense, defense; Defensive Player of the Year

Senior WR/LB Edgar De La Rosa - first-team offense, second-team defense, return specialist

Sophomore WR/DB Lance Allred - first-team offense, defense

Senior OL/DL Detton Jenks - first-team offense, defense

Junior OL/DL Juan Morales - first-team offense, second-team defense

Senior OL/DL Rayce Eilers - first-team offense, second-team defense

Junior DB Case Christiansen - first-team defense

Junior WR/DB Caden Allred - second-team offense, defense

Freshman OL Abel Garcia - second-team offense

Senior K Oscar Cervantes - second-team offense

Junior LB Jared Lee - second-team defense

Junior TE Bennett Brown - honorable mention

Sophomore DB Ethan Ellis - honorable mention

Head Coach Wiley Allred - Coach of the Year

Volleyball

Sophomore OH Madi Christensen - first team

Senior S Addi Lawrence - second team

Senior M Kate Larsen - honorable mention

Soap Lake

Volleyball

Junior LIB Laura Villa-Alva - second team

Wahluke

Boys Cross Country

Junior Angel Vazquez - first team

Senior Christopher Galvan - second team

Senior Cristian Madrigal - second team

Girls Cross Country

Senior Adamaris Arellano - second team

Senior Karla Lugo - honorable mention

Girls Soccer

Senior CM Hiselle Bernal - first team, Player of the Year

Junior CM Salma Martinez - first team

Senior ST Daisy Perez - second team

Sophomore CB Maria Barajas - second team

Senior D Michelle Miranda - honorable mention

Football

Senior RB/DL Anthony Zebrano - first-team offense, defense

Senior K Orlando Nunez - first team specialists

Sophomore DL Anthony Cuevas - second-team defense

Sophomore LB Andrew Yorgesen - second-team defense

Sophomore OL Jose Lagunas - honorable mention

Junior LB Alessandro Maravilla - honorable mention

Volleyball

Junior OH Andrea Corrales - first team

Junior ST Madison Harlow - second team

Senior OH Heidy Araujo - honorable mention

Warden

Girls Cross Country

Junior Sierra Campos - second team

Girls Soccer

Junior F Maira Zaragoza - first team

Senior D Angie Ozuna - second team

Junior M Tamara Rojas - second team

Junior D Evelin Calderon - honorable mention

Football

Junior OL Derek Duarte - second-team offense

Junior OL/DL Jesus Tamayo - second-team offense, defense

Senior LB Israel Hernandez - second-team defense

Senior DB Ruben Becerra - second-team defense

Senior OL Rafael Elizarraraz - honorable mention

Volleyball

Senior S Brooke Gibbons - first team

Junior MH Lauryn Madsen - first team

Senior OH/DS Celety Egia - second team

Junior OH/DS Briana Martinez - honorable mention

Wilson Creek

Volleyball

Junior S/OPP Lucy Cioccolini - second team

Junior LIB Jessa Bise - second team

photo

File Photo

Warden junior forward Maira Zaragoza was named to the 2B Eastern Washington Athletic Conference first-team list for girls soccer.

photo

Ian Bivona/Columbia Basin Herald

ACH sophomore Carter Pitts earned Northeast 1B first-team honors as an all-purpose player and as a defender.

photo

File Photo

Ephrata sophomore forward Kaydence Hector was on the Central Washington Athletic Conference’s second-team list.

photo

Ian Bivona/Columbia Basin Herald

Lind-Ritzville senior Taylor Galbreath was named as the Northeast 2B league’s Most Valuable Player.

photo

Ian Bivona/Columbia Basin Herald

Wilson Creek junior Lucy Cioccolini represented the Devils on the Central Washington 1B’s second-team volleyball list.

photo

Ian Bivona/Columbia Basin Herald

MLCA/CCS senior Kali Kast (9) was named as the Central Washington 1B volleyball co-Most Valuable Player and first-team left side.

photo

File Photo

Othello senior running back Sonny Asu (4) was named as the Central Washington Athletic Conference’s Offensive Player of the Year, making first-team offense and defense as well.

photo

Ian Bivona/Columbia Basin Herald

Quincy freshman forward Hayden Morris (7) was named to the Caribou Trail League’s second-team girls soccer list.

photo

Ian Bivona/Columbia Basin Herald

Royal quarterback Dylan Allred (5) was named the South Central Athletic Conference’s Offensive Player of the Year, and linebacker/running back Kaleb Hernandez (32) was named the league’s Defensive Player of the Year.

photo

File Photo

Wahluke senior Hiselle Bernal was named the South Central Athletic Conference East’s girls’ soccer Player of the Year.

Recent Headlines