Sunday, February 28, 2021
40.0°F

NCW Region game schedules mostly set for Season 1 sports

by CASEY MCCARTHY
Staff Writer | February 1, 2021 1:00 AM

Season 1 schedules for competitions are set, though dates are tentative, for North Central Washington Region schools. There are just some final holes to fill for some teams’ schedules.

Pre-competition practices for Season 1, including traditional fall sports, open today.

Local teams competing in the NCW Region are: Moses Lake, Ephrata, Quincy, Royal, Warden, Wahluke, Soap Lake, Almira-Coulee-Hartline, Moses Lake Christian Academy and Wilson Creek. Winter and spring schedules are yet to be determined.

This season, in the new NCW league, Columbia Basin teams will get a unique chance to face off against their neighbors who were in other leagues.

Some staple matchups will still be held even with the revised leagues. For instance, Moses Lake will still face off against rival Wenatchee in all competitions.

Ephrata and Quincy will wrap up their football season with their annual Battle of the Basin, and reigning 1A state champion Royal High School will match up against a trio of 4A opponents. The Knights will wrap up the season at home against 4A Moses Lake.

Wahluke girls soccer, defending South Central Athletic Conference district champs, will open its regular season at home against Royal.

Competitive matchups are allowed until the region reaches Phase 2 of the state’s reopening process, with the exception of cross country.

Below is a preview of game schedules for Season 1.

Almira-Coulee-Hartline High School

Football

2/27 Pateros

3/12 at Entiat

3/19 Bridgeport

4/2 at Soap Lake

Ephrata High School

Cross Country

2/27 at Moses Lake

3/6 Home meet

3/13 at Eastmont

3/20 at Moses Lake

Football

3/5 at Wahluke

3/12 Royal

3/19 Chelan

3/26 at Eastmont

4/2 Quincy

Girls soccer

2/27 Moses Lake

3/2 Eastmont

3/6 at Wenatchee

3/9 at Quincy

3/13 at Warden

3/16 Cashmere

3/20 at Moses Lake

3/23 Okanogan

3/27 at Eastmont

3/30 Omak

4/3 Wenatchee

Volleyball (Doubleheader opponent)

2/27 Cascade (Quincy)

3/6 at Moses Lake (Wenatchee)

3/13 Chelan (Cashmere)

3/20 Eastmont

3/24 Okanogan

4/3 Moses Lake (Wenatchee)

Moses Lake High School

Cross Country

2/27 Home meet

3/13 at Quincy

3/20 Home meet

Football

3/5 at Wenatchee

3/12 Cashmere

3/19 Eastmont

3/26 Wenatchee

4/2 at Royal

Girls soccer

2/27 at Ephrata

3/2 Wenatchee

3/6 at Eastmont

3/9 Warden

3/13 Royal

3/16 at Cascade

3/20 Ephrata

3/23 at Omak

3/27 at Wenatchee

3/30 at Warden

4/3 Eastmont

Girls swim & dive

3/11 Home meet

3/18 at Wenatchee

4/1 Home meet

Volleyball

2/27 at Cashmere (Omak)

3/6 Wenatchee (Ephrata)

3/13 Cascade (Eastmont)

3/20 at Quincy

3/24 at Eastmont

4/3 at Ephrata (Wenatchee)

Moses Lake Christian Academy

Volleyball

2/27 at Pateros

3/4 Cascade Christian

3/6 Entiat (Wilson Creek)

3/20 at Soap Lake

3/24 Warden

3/30 at Easton

Quincy High School

Cross Country

2/27 at Moses Lake

3/6 at Ephrata

3/13 Home meet

3/20 at Moses Lake

Football

3/5 Cashmere

3/12 at Cascade

3/19 Omak

3/26 at Chelan

4/2 at Ephrata

Girls soccer

2/27 at Warden

3/2 at Royal

3/6 Wahluke

3/9 Ephrata

3/13 Omak

3/16 at Eastmont

3/20 at Cashmere

3/23 Warden

3/27 Royal

4/3 Cascade

Volleyball

2/27 Cascade (Ephrata)

3/6 at Cashmere (Eastmont)

3/13 at Wenatchee (Omak)

3/20 Moses Lake

3/27 at Royal (Wahluke)

4/3 Manson (Waterville)

Royal High School

Cross Country

2/27 Home meet

3/6 at Ephrata

3/13 at Eastmont

3/20 at Moses Lake

Football

3/5 Eastmont

3/12 at Ephrata

3/19 at Wenatchee

3/26 Wahluke

4/2 Moses Lake

Girls soccer

2/27 at Wahluke

3/2 Quincy

3/6 Warden

3/13 at Moses Lake

3/16 at Warden

3/20 Liberty Bell

3/23 Wahluke

3/27 at Quincy

3/30 Lake Roosevelt

4/3 at Brewster

Volleyball

2/27 Warden (Liberty Bell)

3/6 at Wahluke (Okanogan)

3/13 at Brewster (Tonasket)

3/20 at Lake Roosevelt

3/27 Quincy (Wahluke)

4/3 at Warden (Cashmere)

Soap Lake High School

Cross Country

2/27 at Royal

3/6 at Okanogan

3/20 at Moses Lake

Football

3/1 Bridgeport

3/5 at Pateros

3/12 Liberty Bell

3/19 Waterville

3/26 at Pateros

4/2 Almira-Coulee-Hartline

Volleyball

3/6 Almira Coulee-Hartline

3/13 at Entiat

3/18 at Easton

3/20 Moses Lake Christian

3/25 Cascade Christian

Wahluke High School

Cross Country

3/6 at Ephrata

3/13 at Quincy

3/20 at Moses Lake

Football

3/5 Ephrata

3/12 Okanogan

3/19 at Brewster

3/26 at Royal

4/2 Warden

Girls soccer

2/27 Royal

3/2 at Warden

3/6 at Quincy

3/9 at Brewster

3/13 Chelan

3/16 at Omak

3/20 Tonasket

3.23 at Royal

3/27 Warden

4/3 Bridgeport

Volleyball

2/27 at Lake Roosevelt

3/20 at Warden (Brewster)

3/27 at Royal (Quincy)

Warden High School

Football

3/6 Oroville

3/12 Manson

3/19 at Okanogan

3/26 Cascade

4/2 at Wahluke

Girls soccer

2/27 Quincy

3/2 Wahluke

3/6 at Royal

3/9 at Moses Lake

3/12 Ephrata

3/16 Royal

3/20 Brewster

3/23 at Quincy

3/27 at Wahluke

3/30 Moses Lake

4/3 at Chelan

Volleyball

2/27 at Royal (Liberty Bell)

3/6 at Manson

3/13 at Okanogan

3/20 Wahluke (Brewster)

3/24 at Moses Lake Christian

4/3 Cashmere (Royal)