Columbia Basin All-League football teams

Print Article

Casey McCarthy/Columbia Basin Herald | Warden quarterback Ryan Arredondo was all-league second team in the South Central Athletic Conference East.

CBBN All-League Football

League MVP: Mike Rivera, senior, Sunnyside; Nathan Blauman, senior, Wenatchee

Lineman of the Year: Chase Loidhamer, senior, Wenatchee

Coach of the Year: Scott Devereaux, Wenatchee

Offensive Line of the Year: Eastmont

Defensive Line of the Year; Wenatchee

 

Offensive MVP: Malachi Spurrier, senior, Eisenhower

First team offense: Camden Sirmon, quarterback, junior, Wenatchee; Carson Talley, running back, senior, Eastmont; Nathan Blauman, running back, junior, Wenatchee; Mike Rivera, wide receiver, senior, Sunnyside; Malachi Spurrier, wide receiver, senior, Eisenhower; Jack Van De Brake, wide receiver, senior, West Valley; Riley Kunz, tight end, senior, Wenatchee; Andrew Snyder, offensive lineman, senior, Eastmont; Sim Cass, offensive lineman, junior, Wenatchee; Issac Lervold, offensive lineman, junior, West Valley; Tony Ortega, offensive lineman, sophomore, Eastmont; Ever Diddens-Maldonado, offensive lineman, senior, Sunnyside; Vincent Bentley, offensive lineman, junior, Wenatchee

 

Second team offense: Isaac Madrigal, quarterback, junior, West Valley; Arturo Fernandez, running back, senior, Sunnyside; Austin Popoff, running back, junior, Eastmont; Caleb Woodcock, wide receiver, junior, West Valley; JJ Jelsing, wide receiver, junior, Wenatchee; Jonny Sanchez, wide receiver, senior, Sunnyside; Nick Sosa, tight end, senior, Davis; Jesus Martinez, offensive lineman, senior, Davis; Tre Jagla, offensive lineman, sophomore, Wenatchee; Jaden Siller, offensive lineman, senior, Sunnyside; Jack Gudmundson, offensive lineman, junior, Eastmont; Alex Mojica, offensive lineman, senior, Sunnyside; Lucas Christie, offensive lineman, junior, Moses Lake; Grant Picket, offensive lineman, senior, West Valley

 

Honorable mention offense: Jaiden Corbray, quarterback, senior, Eisenhower; Timothy Harrison, running back, senior, Eisenhower; Hayden Morehouse, running back, sophomore, West Valley; Jackson Curtsinger, wide receiver, senior, Davis; Marcus Cook, wide receiver, senior, Davis; Lerenz Thomas, wide receiver, junior, Moses Lake; Paco Sanchez, tight end, senior, Eisenhower; Miguel Ayala, offensive lineman, senior, Sunnyside; Sagen Rodriguez, offensive lineman, junior, Eisenhower; Jacob Urquhart, offensive lineman, junior, Eisenhower; Jonathan Corona, offensive lineman, junior, Eastmont; Ethan Weron, offensive lineman, junior, Sunnyside

 

Defensive MVP: Wesley McIlwaine, senior, Eastmont; Jack Van De Brake, senior, West Valley

First team defense: Wesley McIlwaine, defensive back, senior, Eastmont; Mike Rivera, defensive back, senior, Sunnyside; Jack Van De Brake, defensive back, senior, West Valley; JJ Jelsing, defensive back, junior, Wenatchee; Jeremy Gregerson, linebacker, senior, Eastmont; Timothy Harrison, linebacker, senior, Eisenhower; Jordan Bickler, linebacker, junior, West Valley; Adam Sanchez, linebacker, senior, Sunnyside; Chase Loidhamer, defensive lineman, senior, Wenatchee; Dominic Torres, defensive lineman, senior, Eastmont; Max Prazer, defensive lineman, junior, Eastmont; JP Leahy, defensive lineman, junior, West Valley

 

Second team defense: Oscar Calvillo, defensive back, senior, Eastmont; Malachi Spurrier, defensive back, senior, Eisenhower; Johnny Amezcua, defensive back, sophomore, Wenatchee; Julian Sandoval, defensive back, junior, Sunnyside; Jax Tucker, linebacker, senior, Wenatchee; Myles Newhouse, linebacker, sophomore, Sunnyside; Malaciah Cook, linebacker, junior, Davis; Obadiah Young, linebacker, junior, Wenatchee; Jesus Martinez, defensive lineman, senior, Davis; Banecsi Hernandez, defensive lineman, senior, Moses Lake; Camden Loihamer, defensive lineman, sophomore, Wenatchee; Alex Dorton, defensive lineman, senior, Wenatchee

 

Honorable mention defense: Miguel Ceja, defensive back, senior, Davis; Chance Garcia, defensive back, junior, Eastmont; Jonny Sanchez, defensive back, senior, Sunnyside; Tristen Queen, defensive back, senior, Moses Lake; Favian Osguera, linebacker, junior, Sunnyside; Logan Schneider, linebacker, sophomore, Eastmont; Raymond Ramirez, linebacker, sophomore, Sunnyside; Jack Sutton, linebacker, junior, West Valley; Luis Guardado, defensive lineman, senior, Davis; Andy Jimenez, defensive lineman, senior, Wenatchee; Coby Rodriguez, defensive lineman, senior, Davis; Paco Sanchez, defensive lineman, senior, Eisenhower

 

First team special teams: Devin Duthie, punter, junior, West Valley; Devin Duthie, kicker, junior, West Valley; Wesley McIlwaine, return specialist, senior, Eastmont

Second team special teams: Thomas Oplinger, punter, senior, Eisenhower; Cesar Gonzales, kicker, senior, Wenatchee; Lerenz Thomas, return specialist, junior, Moses Lake

 

CWAC North All-League Football

Offensive MVP: Aiden Estill, East Valley

Defensive MVP: Isaiah Perez, Othello

Coach of the Year: Jeff Zenisek and Ellensburg Staff

Sportsmanship: East Valley

 

First team offense: Karter Kline, East Valley, center, 12; Michael Toby, East Valley, guard, 12; Elijah Roylance, Othello, guard, 12; Jadinn Sylve, East Valley, tackle, 12; Tate Morris, Ellensburg, tackle, 12; Tyler Stone, East Valley, running back, 11; Dion Hardeman, Ellensburg, running back, 12; Mac Laird, Ephrata, running back, 12; Isaiah Perez, Othello, utility plaer, 12; Aiden Estill, East Valley, quarterback, 10; Bryce Messner, Ellensburg, tight end, 12; Erik Navarro, East Valley, wide receiver, 10; Brenden Swanson, Ellensburg, wide receiver, 12; Nate Ortiz, Quincy, wide receiver, 12

Second team offense: Grady Becker, Ellensburg, center, 11; Carl Randolph, East Valley, guard, 12; Gustavo Vazquez, Othello, guard, 12; Carter Mills, Ephrata, tackle, 12; Cris Vazquez, Othello, tackle, 11; Tony O'Neel, Ephrata, running back, 11; Steven Ochoa, Othello, running back, 12; Isaac Barragan, Othello, running back, 12; Ryan Ferguson, Ellensburg, quarterback, 12; Kyle Hendrick, Ephrata, tight end, 11; Nolan Meyer, Ellensburg, wide receiver, 12; Tyler Lybbert, Ephrata, wide receiver, 11; Connor Donovan, Quincy, wide receiver, 12

 

First team defense: Preston Oldham, Ellensburg, cornerback, 12; Carter Cox, Ephrata, cornerback, 12; Liddel Giles, Othello, cornerback, 12; Tyler Stone, East Valley, safety, 11; Nathan Garza, Othello, safety, 11; Wyatt Nelson, Ellensburg, defensive tackle, 12; Ty Dills, Ephrata, defensive tackle, 12; Lashawne Bathea, Othello, defensive tackle, 12; Tate Morris, Ellensburg, defensive end, 12; Isaiah Perez, Othello, defensive end, 12; Carl Randolph, East Valley, inside linebacker, 12; Logan Mallick, Ellensburg, inside linebacker, 12; Eric Gomez, Othello, inside linebacker, 12; Henry Reinhart, Ellensburg, outside linebacker, 12; Patrick Azevedo, Othello, outside linebacker, 12

 

Second team defense: Dion Hardeman, Ellensburg, cornerback, 12; Zakary Rocha, Othello, cornerback, 10; Robert Corona, Quincy, safety, 12; Tony O'Neel, Ephrata, safety, 11; Bryce Messner, Ellensburg, defensive end, 12; Elijah Roylance, Othello, defensive end, 12; Elijah Harper, Ellensburg, inside linebacker, 12; Mac Laird, Ephrata, inside linebacker, 12; Moses Alexander, East Valley, outside linebacker, 12; Connor Donovan, Quincy, outside linebacker, 12

 

First team special teams: Patrick Azevedo, Othello, returner, 12; Ethan Montano, Ephrata, punter, 12; Andrew Velazquez, Othello, kicker, 12

Second team special teams: Patrick Azevedo, Othello, punter, 12; Dillon Morrow, East Valley, kicker, 11

 

SCAC East All-League Football

Offensive Player of the Year: Caleb Christensen, QB, Royal, 11

Defensive Player of the Year: Michael Perez, DL, Royal, 12

Coach of the Year: Wiley Allred, Royal

Sportsmanship: College Place

 

First team offense: QB, Caleb Christensen, Royal, 11; RB, Jekoby Tuttle, Connell, 12; RB, Lorenzo Myrick, Royal, 12; WR, Tanner Schreindl, College Place, 12; WR, Cooper Christensen, Royal, 12; WR, Tyler Allred, Royal, 12; WR, Tyson Wall, Warden, 12; OL, Alex Smith, College Place, 11; OL, Jose Medina, Royal, 11; OL, Martel Flores, Royal, 12; OL, Vicente Rodriguez, Connell, 12; OL, Jose Campos, Warden, 12; K, Alemu Keskitalo, Connell, 12; P, Tanner Schreindl, College Place, 12; R S, Tyler Allred, Royal, 12

First team defense: DL, Alex Smith, College Place, 11; DL, Vicente Rodriguez, Connell, 12; DL, Michael Perez, Royal, 12; DL, Elliot Delay, Royal, 11; LB, Riley Rodriguez, Connell, 11; LB, Joe Mendoza, Ki-Be, 12; LB, Avery Ellis, Royal, 10; LB, Holden Haworth, Warden, 12; DB, Cooper Christensen, Royal, 11; DB, Lorenzo Myrick, Royal, 12; DB, Keyan Francois, Connell, 12; DB, Tyler Allred, Royal, 12

 

Second team offense: QB, Ryan Arredondo, Warden, 12; RB, Isaiah Turner, River View, 12; RB, Jorge Mondragon, Ki-Be, 11; WR, Kaden Skone, Warden, 12; WR, Robert Nunez, River View, 12; WR, Martine Villarreal, Ki-Be, 12; WR, Keyan Francois, Connell, 12; OL, Alex Canales, Connell, Ki-Be, 12; OL, Luis Hernandez, Connell, 12; OL, Cayson Bilow, River View, 12; OL, Pedro Castaneda, Wahluke, 11; OL, JC Worsham, Royal, 12; K, Bio Mendoza, River View, 12; P, Robert Russum, Ki-Be, 12; R S, Tanner Schreindl, College Place, 12

Second team defense: DL, Jake Louderback, Ki-Be, 12; DL, Cayson Bilow, River View, 12; DL, Jose Medina, Royal, 11; DL, Pedro Castaneda, Wahluke, 11; LB, Derek Bergeson, Royal, 10; LB, Anthony Vasquez, River View, 11; LB, Joel Brown, College Place, 11; LB, Luis Gonzalez, Wahluke, 11; DB, Robert Nunez, River View, 12; DB, Tanner Schreindl, College Place, 12; DB, Kaden Skone, Warden, 12; DB, Martine Villarreal, Ki-Be, 12

 

Honorable mention offense: RB, Rene Sanchez, College Place, 11; TE, Izel Mendoza, Ki-Be, 9; QB, Tre Sakota, River View, 11; OL, Carlos Garcia, Royal, 11; WR, Oscar Perez, Wahluke, 10; WR, Edgar Hernandez, Warden, 12

Honorable mention defense: DB, Nick Josifek, College Place, 9; DB, Camron Villarreal, Ki-Be, 9; LB, Kolten Andrews, River View, 12; DB, Aldo Farias, Royal, 11; DB, Luke Yorgesen, Wahluke, 11; LB, Ayzaiah Pruneda, Warden, 12

Print Article

Read More High School

Prep roundup: Quincy concedes too many pins in loss to Wapato

December 13, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald QUINCY — Quincy won five matches, however, it conceded too many pins and forfeits in a 45-21 loss to Wapato. Oswaldo Perez (152) and Mykenzi Realme (182) won by fall to highlights the Jacks’ victori...

Comments

Read More

Ephrata falls at home in wrestling dual with Selah

December 12, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald EPHRATA — Ephrata lost their home boys wrestling duel to Selah, 60-21, on Thursday night. The Vikings were dominant in the matchup, winning the first five matches of the night. At 138, Ephrata’s Ke...

Comments

Read More

Moses Lake wrestling loses close dual at No. 2 Sunnyside

December 11, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald SUNNYSIDE — It’s always a raucous environment when Moses Lake and Sunnyside meet on the mat, and Wednesday night was no different. In a gym so rowdy the referee had to tell spectators to back up, Su...

Comments

Read More

Warden girls basketball dominant against Columbia in win

December 10, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald WARDEN — Warden girls basketball picked up a commanding win in their opening home game against Columbia (Burbank), 61-19. The Cougars got off to a strong start and never looked back, leading by doub...

Comments

Read More

Contact Us

(509) 765-4561
PO Box 910
Moses Lake, WA 98837

©2019 Columbia Basin Herald Terms of Use Privacy Policy
X
X