Columbia Basin sports results for Dec. 28-30

Print Article

Columbia Basin sports results for Dec. 28-30.

BOYS WRESTLING

Hanford Winter Cup

Team scores: 1. Pasco 194.5, 2. Othello 160, 3. Sunnyside 144.5. Local teams: 14. Royal 59.

Othello placers

106: Josiah Barrera, fifth

132: Roberto Ramirez, second

138: Jovani Espindola, fifth; Arturo Solorio, sixth

152: Nathan Garza, fourth

170: Easton Roylance, third

182: Bernie Garza Jr., first

220: Elijah Roylance, second

285: Isaiah Perez, second

Royal placers

126: Dominic Martinez, fourth

132: Mark Martinez, fourth

160: Benji Bustos, fourth

285: Ryder Eilers, fifth

BOYS BASKETBALL

Royal 63, Centralia 47

Box score

R 11 16 16 20 — 63

C 10 17 9 11 — 47

Royal: Owen Ellis 27, Caleb Christensen 9, Sawyer Jenks 8, Gage Christensen 6, Tyler Allred 6, Alonso Hernandez 3, Angel Farias 2, Derek Bergeson 2

Centralia: Malakai Emmons 16, Michael Ajoge 10, Tyler Milton 9, Alejandro Valencia 4, William Brown 4, Matt House 3, Nathan Crews 1

Toppenish 76, Quincy 66

Box score

Q 15 9 15 16 — 55

T 16 15 29 16 — 76

Quincy: Max Molina 17, Aidan Heikes 12, Macario Vega 8, Izaac Solano 6, Connor Donovan 4, Felipe Zepeda 3, Joahan Fregoso 3, Louis Merred 2

Toppenish: Chris Grant 14, Riley Mesplie 11, Blake Houle 10, Isaak Aguilar 8, Manuel Felan 7, Isaac Perez 7, Jason Grant 7, Matthew Ramirez 5, Leo Rangel 5, Christopher Marquez 2

Almira/Coulee-Hartline 65, Yakama Nation 64

Box score

ACH 15 11 18 21 — 65

YN 18 13 23 10 — 64

ACH highlights: Reece Isaak 27, Maguire Isaak 21

Moses Lake 61, Aqua Fria 44

Paradise Honors 58, Moses Lake 51

Wahluke 50, Granger 46

GIRLS BASKETBALL

Toppenish 78, Quincy 44

Box score

Q 13 9 9 13 — 44

T 12 21 25 20 — 78

Quincy: Jacqueline Dearie 12, Jane Kennedy 11, Emily Wurl 9, Hailee Blancas 4, Gaby Arroyo 3, Corina Cervantes 2, Ivania Chaven 2, Hailey McKee 1

Toppenish: Naveah Zuniga 15, Sierra Asbell 14, Cloe Peters 14, Kassandra Garza 11, Fayedawn Fiander 9, Riajo Schwartz 6, Kassandra Tellez 5, Nakota Walowitsa 4

University 61, Moses Lake 57

Box score

ML 11 23 14 9 — 57

U 15 9 19 18 — 61

Moses Lake: Brecka Erdmann 13, Anna Olson 9, Kiera McPartland 8, Camille Carpenter 8, Madisyn Clark 8, Kendyl Crum 7, Victoria Hernandez 4

Central Valley 62, Moses Lake 40

Box score

ML 11 10 13 6 — 40

CV 12 22 14 14 — 62

Moses Lake: Madisyn Clark 21, Brecka Erdmann 4, Anna Olson 4, Carlie Gregg 4, Kendyl Crum 3, Gabi Rios 2, Camille Carpenter 2

Central Valley: Camryn Skaife 20, Tomekia Whitman 19, Kate Sams 13, Anika Chalich 4, Alora Fitzgerald 3, MJ Bruno 2, Mady Simmelink 1

Almira/Coulee-Hartline 65, Yakama Tribal 51

Box score

ACH 13 15 17 20 — 65

YN 11 9 16 15 — 51

ACH highlights: Gabi Isaak 24, Sarah Bradshaw 12

Othello 41, Ephrata 37

Granger 54, Wahluke 34

WOMEN’S BASKETBALL

Big Bend 92, Skagit Valley 76

Box score

BB 28 15 33 16 — 92

SV 15 24 18 19 — 76

Big Bend: Leah Dougherty 20, Miranda Johnson 17, Abby Broadbent 13, Hannah Wilson 13, Kayla Luke 13, Anna Yarbro 7, Kelsey Sorenson 4, Brynn Brown 4, Megan Porter 1

Skagit Valley: Mieke Van Ess 13, Katie Skipworth 12, McKenzie Yost 11, Kaitlyn Meek 8, Alexis Shipman 8, Nani Garner 7, Chaunice Carr 7, Samantha Cox 6, Emily Toycen 4

Big Bend 88, Olympic 38

Scoring

Big Bend: Abby Broadbent 23, Kayla Luke 17, Miranda Johnson 14, Anna Yarbro 10, Leah Dougherty 8, Brynn Brown 8, Hannah Wilson 6, Kelsey Sorenson 2

Olympic: Brianna Lammi 8, Danielle Monzon 7, Sarah Howerton 6, Natelee Gordon 6, Katie Campana 5, Brittni Blake 4, Brooke Alcayaga 2

Big Bend 80, Bellevue 66

Box score

BB 16 20 28 16 — 80

B 14 14 12 26 — 66

Big Bend: Miranda Johnson 21, Abby Broadbent 17, Leah Dougherty 9, Kelsey Sorenson 9, Anna Yarbro 7, Hannah Wilson 6, Kayla Luke 6, Brynn Brown 3, Megan Porter 2

Bellevue: Natalie Amos 19, Amanda Luckett 17, Ashley Anderson 7, Jorie Lambert 6, Emma Jackson 6, Dakota Laut 5, Jahdai Alcombrack 3, Juanita Johnson 2, Ashley Hohn 1

Print Article

Read More High School

4 locals to compete in all-state games

June 17, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald LIBERTY LAKE — A quartet of local small-school girls basketball players will compete in the 23rd Annual Washington/North Idaho All-State Girls Basketball Games this Saturday in Liberty Lake. Kiana R...

Comments

Read More

Longtime assistant Hunt new MLHS head boys basketball coach

June 12, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald MOSES LAKE — Jake Hunt has played or coached under some of the best athletic minds in the state. Hunt played for Mike Thacker, who eclipsed 500 wins in 2018, at Moses Lake High School and Mark Poth,...

Comments

Read More

CBBN all-league golf, tennis, track

June 10, 2019 at 5:00 am | Columbia Basin Herald Boys golf League MVP: John Kim, Davis, freshman Coach of the Year: Evan Haske, Wenatchee First team: Rae Park, Davis, junior; Hunter Swartz, Wenatchee, senior; Jacob Bindley, Eastmont, junior;...

Comments

Read More

Local players, coaches take All-State championship

June 09, 2019 at 8:47 pm | Columbia Basin Herald YAKIMA — Over the weekend, the top senior baseball players in the state gathered in Yakima for All-State Baseball. Three local players took part in the weekend, playing for Team Adams, coached by Don...

Comments

Read More

Contact Us

(509) 765-4561
PO Box 910
Moses Lake, WA 98837

©2019 Columbia Basin Herald Terms of Use Privacy Policy
X
X